1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
:

Oferta educatională, an şcolar 2022-2023


LICEU ZI – specializări:

Tehnician ecolog si protecția calității mediului – 1 clasă

Tehnician analize produse alimentare – 1 clasă

Tehnician în industria alimentară – 1clasă

Tehnician chimist de laborator – 1 clasă

LICEU seral – specializări:

Tehnician în chimie industrială – 1 clasă XI seral

ÎNVĂŢĂMÂNT PROFESIONAL– specializări:

Operator în industria de medicamente și produse cosmetice – 1 clasă 

Operator la producerea semifabricatelor pe bază de lemn - 1 clasăUnde vei face practica?

În funcție de specializare, elevii vor face practica la: ANTIBIOTICE S.A., SC FRISCOT SRL VANELLI SRL, SC VELROM SRL,  COSELI

 Ce înseamnă Tehnician? Cu ce se ocupă Tehnicianul?

Tehnicianul analize produse alimentare -  lucrează în laboratoare de analize pentru controlul calităţii cărnii şi a produselor din carne, lapte/produselor din lapte, a produselor de patiserie, a legumelor şi fructelor

Tehnicianul ecolog şi protecţia calităţii mediului - recoltează probe, face analize, efectuează citiri pe aparate de măsurare a poluării aerului, apei, solului, analizează impactul diferitelor produse asupra mediului

Tehnicianul chimist de laborator –recoltează probe, prepară soluții, face analize pentru determinarea calității unor produse, întocmește buletine de analiză în laboratoare din firme diverse din industria chimică și alimentară. Suntem singurul liceu din județul Iași cu această specializare.

Tehnician în industria alimentară – efectuează analize de laborator privind calităţile nutritive ale materiilor prime folosite şi ale produselor finite, planifică, conduce procesele tehnologice din industria alimentară şi controlează procesele biochimice.

Ce posibilități ai să–ți continui studiile după finalizarea liceului?

Dacă ai absolvit Liceul Tehnologic Petru Poni și ai promovat examenul de bacalaureat poți să te înscrii la orice Școala Postliceală și la orice Facultate din Iași, din țară sau din străinătate. Anii de facultate îți vor fi mai ușori dacă urmezi o specialitate care aprofundează specializarea din liceu.

ÎNVĂŢĂMÂNT PROFESIONAL 

Operator în industria de medicamente și produse cosmetice – 1 clasă

Operator la producerea semifabricatelor pe bază de lemn - 1 clasă

           
Operatorul în industria medicamentelor și a produselor cosmetice conduce și supraveghează instalațiile pentru obținerea produselor farmaceutice și cosmetice, ambalează produse farmaceutice și cosmetice.

Operator la producerea semifabricatelor pe bază de lemn – acţionează şi controlează echipamentele automatizate utilizate la tăierea lemnului pentru: fabricarea furnirului, placajului, PAL-ului, PFL-ului, MDF-ului.

Ce este învățământul profesional

Învățământul profesional are o durată de 3 ani şi o pondere semnificativă a pregătirii practice la agenți economici: în primul an, 20% din timpul de școlarizare, în al 2 lea an 60%, în al treilea an- 72%. Pe parcursul celor trei ani sunt organizate stagii comasate de practică cu o durată totală de 24 săptămâni, 5 săptămâni în primul an, 9 săptămâni în anul doi şi 10 săptămâni în cel de-al treilea an.

Avantajele elevilor la școală profesională:
  • beneficiază de o Bursa profesională, in valoare de 200 lei, acordată de la bugetul de stat
  • se pot angaja imediat după cei 3 ani
  • pot continua studiile prin înscriere la liceul zi sau la seral ; 
  • clasele se organizează la cererea agenților economici și elevii au pregătire practică și dotări materiale necesare asigurate de agentul economic
  • oportunităţi sporite de educaţie şi formare profesională
ANTIBIOTICE S.A. este: - unul din cei mai mari angajatori în domeniul farmaceutic din zona Nord- Est a țării; - cel mai important producător român de medicamente generice - Lider mondial în producția de Nistatină - substanță activă - Lider pe segmentul de produse topice: creme, unguente, geluri - producător pentru ariile terapeutice antiinfecțioase, cardiovasculare, dermatologice, tract digestiv, sistem nervos central, genito-urinare (peste 150 de produse - 37 medicamente sunt considerate esențiale de Organizația Mondiala a Sănătății) - prezentă în toate spitalele din Romania și în peste 4000 farmacii din țară - exportator în peste 70 de țări Ce posibilități de angajare ai după finalizarea școlii? In ultimii ani au apărut în Iași și împrejurimi numeroase firme de mici dimensiuni care produc materiale pentru curățenie, dezinfectanți produse cosmetice diverse, săpunuri, șampoane, medicamente diverse, tincturi, dar și numeroase făbricuțe care scot pe piață diferite produse alimentare. Agenții economici au nevoie de personal bine pregătit, in domeniul respectiv. Liceul Tehnologic Petru Poni pregătește viitori angajați pentru firme de chimicale, medicamente, produse cosmetice, firme de produse alimentare. Societatea Antibiotice SA poate angaja - absolvenți ai liceului nostru cu specializările Tehnician chimist laborant și Tehnician ecolog și protecția calității mediului, - absolvenți ai școlii profesionale, operatori în industria de medicamente și produse farmaceutice

Firma VANELLI – produce medicamente de uz veterinar, produse de cosmetică și igienă pentru animale de companie și animale pentru fermă – poate angaja - absolvenți ai liceului nostru cu specializările Tehnician chimist laborant și Tehnician ecolog și protecția calității mediului, - absolvenți ai școlii profesionale, operatori în industria de medicamente și produse farmaceutice

ANTIBIOTICE S.A. este: - unul din cei mai mari angajatori în domeniul farmaceutic din zona Nord- Est a țării; - cel mai important producător român de medicamente generice - Lider mondial în producția de Nistatină - substanță activă - Lider pe segmentul de produse topice: creme, unguente, geluri - producător pentru ariile terapeutice antiinfecțioase, cardiovasculare, dermatologice, tract digestiv, sistem nervos central, genito-urinare (peste 150 de produse - 37 medicamente sunt considerate esențiale de Organizația Mondiala a Sănătății ) - prezentă în toate spitalele din Romania și în peste 4000 farmacii din țară - exportator în peste 70 de țări


Cămin și cantină pentru elevii din mediul rural


Rata de vaccinare: 71,08 %

42 cadre didactice, din care 30 vaccinate

14 cadre didactice auxiliare, din care 9 vaccinate

27 cadre nedidactice, din care 20 vaccinate

Ghid utilizare teste salivă

Demonstraţie utilizare teste salivăCONTABILITATE

Buget de venituri si cheltuieli - 2016

Buget de venituri si cheltuieli - 2017

Buget de venituri si cheltuieli - 2018

Buget de venituri si cheltuieli - 2019

Buget de venituri si cheltuieli - 2020 si raport de executie

Proiect buget de venituri si cheltuieli - 2021

DECLARATII DE AVERE

Rosu Consuela-Declaratie de avere

Rosu Consuela-Declaratie de interese

Cosbuc Ersilia Daniela-Declaratie de avere

Cosbuc Ersilia Daniela-Declaratie de interese

Darie Maria-Declaratie de avere

Darie Maria-Declaratie de interese

Sirghi Ionela-Declaratie de avere

Sirghi Ionela-Declaratie de interese